środa, 14 lutego, 2024
More
  Strona głównaAktualności powiatoweWalczą o pieniądze dla Kamiennej Góry

  Walczą o pieniądze dla Kamiennej Góry

  -

  Zarząd województwa dolnośląskiego poparł starania Kamiennej Góry i gmin powiatu kamiennogórskiego o wpisanie do Funduszu Sprawiedliwiej Transformacji.

  – Dzięki niemu do dawnego województwa wałbrzyskiego i gmin powiatu kamiennogórskiego może trafić 555 mln euro. Pieniądze te będzie można wykorzystać na działania związane z pozbyciem się smogu, ekologiczny transport i podobne inicjatywy — mówi burmistrz Janusz Chodasewicz, który zabiega o wpisanie Kamiennej Góry do obszaru działania Funduszu.
   Cieszę się, że władze samorządu województwa dostrzegają związek Kamiennej Góry i okolicznych gmin z wałbrzyskim zagłębiem węglowym. Przecież wielu naszych mieszkańców pracowało w tamtejszych kopalniach – dodaje burmistrz.

  Analiza wykonana przez Instytut Rozwoju Terytorialnego oraz Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego wskazuje, że powiązania społeczno-gospodarcze związane z funkcjonowaniem Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego dotyczyły nie tylko subregionu wałbrzyskiego w jego aktualnych granicach, ale sięgały znacznie dalej, obejmując także powiat kamiennogórski.

  – Powiat ten analogicznie jak subregion wałbrzyski został dotknięty społeczno-gospodarczo-przestrzennymi skutkami likwidacji DZW – czytamy w stanowisku zarządu.

  Zarząd województwa dolnośląskiego uznaje, że powiat kamiennogórski powinien zostać włączony do obszaru wsparcia wskazanego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji dla subregionu wałbrzyskiego i tym samym objęty wsparciem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

  Prace nad ostatecznym kształtem Funduszu trwają w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. To nowy instrument finansowego wsparcia regionów niegdyś zależnych od wydobycia węgla.

  Źródło: UM Kamienna Góra

  Ostatnie artykuły

  Ostatnie artykuły