Rowerzysto – pamiętaj !

0
63

Wiosenna słoneczna pogoda sprzyja rozpoczęciu sezonu rowerowego. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego kamiennogórscy policjanci przypominają o najważniejszych przepisach, które zobowiązani są przestrzegać rowerzyści.

Chodnik to nie jest miejsce do jazdy rowerem. Rowerzysto, jesteś obowiązany do korzystania z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszasz lub zamierzasz skręcić.
Istnieją wyjątki, kiedy możesz korzystać z chodnika – na przykład warunki pogodowe zagrażają Twojemu bezpieczeństwu (pada śnieg czy deszcz, unosi się gęsta mgła) lub opiekujesz się dzieckiem do lat 10,  która kieruje rowerem.

Bardzo niebezpieczny jest manewr wjazdu na przejście dla pieszych. Pamiętaj! Należy zejść z roweru i go przeprowadzić!

Zanim wsiądziesz na rower powinieneś sprawdzić jego stan techniczny. Sprawne hamulce czy oświetlenie są istotnym elementem, które wpłyną na Twoje bezpieczeństwo na drodze. Rowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu, co oznacza, że każde zdarzenie na drodze, wywrotka może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Pomimo tego, że kask nie jest obowiązkowym wyposażeniem, dla swojego własnego dobra wielbiciel jednośladów powinien go posiadać.

Polskie prawo reguluje to w co rower powinien być wyposażony. Jeżdżąc w dzień należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi do tego jeszcze przednie oświetlenie o barwie białej lub żółtej oraz tylne czerwone.

Policjanci przypominają po raz kolejny, że jazda na rowerze pod wpływem alkoholu jest zabroniona!

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj