niedziela, 26 marca, 2023
More
  Strona głównaAktualnościDrugi etap Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

  Drugi etap Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

  -

  Ponad 700 mln zł dla województwa dolnośląskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tym 319 057 715,98 zł w II turze RFIL w ramach części wnioskowej. Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych.

  Rewitalizacja drugiego etapu Winnej Góry w Trzebnicy z budową wieży widokowej, budowa kanalizacji w gminie Paszowice lub przebudowa mostu w ciągu drogi powiatowej w Podgórzynie. To tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Do województwa dolnośląskiego trafi z budżetu państwa w sumie ponad 700 mln zł. A to nie koniec, bo przed nami drugi nabór  w części konkursowej.

  – Skończyliśmy z logiką Polski A, czy Polski B i C. Polska ma się rozwijać równomiernie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

  O tym, ile środków trafi na Dolny Śląsk w ramach części konkursowej poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom.

  Lista inwestycji, które otrzymały dofinansowanie w sierpniu 2020 roku.

  W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych:

  • 6 mld (środki trafiły latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce)
  • 6 mld (środki przydzielane w ramach konkursu – trzeba złożyć wniosek), w tym: 4,35 mld (nabór do 30.09.2020 – właśnie rozstrzygnięty), 1,65 mld (nabór ruszy wkrótce)

  Rząd przekazał dodatkowo 250 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin, na których funkcjonowały PGR-y.

  Na co przeznaczymy przyznane właśnie środki?

  Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości ponad 319 mln zł pozwoli nam zrealizować kolejne ważne lokalne inwestycje. Dzięki przyznanym właśnie środkom będziemy mogli zrealizować m.in.:

  • Budowa żłobka miejskiego w Oławie;
  • Modernizacja budynków powiatowych, przeznaczonych na działalność medyczną Powiatowego Centrum Medycznego w Wołowie;
  • Utworzenie pracowni leku Cytostatycznego w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym w Jeleniej Górze.

  4,35 mld na inwestycje lokalne w gminach, powiatach i województwach

  Podczas letniej odsłony programu środki przydzielano regionom algorytmicznie. Wówczas wszystkie gminy i powiaty w Polsce otrzymały rządowe wsparcie. W ramach kolejnej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji jednostki samorządu terytorialnego mogły wnioskować o środki na konkretne zadanie. Nabór tych wniosków trwał do 30 września 2020 roku.

  Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

  – Cała ta pula jest przeznaczona na inwestycje lokalne, które dla nas są inwestycjami strategicznymi. Dla nas nie tylko to wielkie inwestycje, ale też te małe. Mają one charakter strategiczny dla lokalnej społeczności – podkreślił szef polskiego rządu.

  Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – impuls inwestycyjny dla samorządów w czasie pandemii

  Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

  Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in.  budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.

  Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

  Pełna lista zadań sfinansowanych w drugiej części konkursowej dla województwa dolnośląskiego – klik

  Źródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

  Ostatnie artykuły

  [td_block_social_counter custom_title="Zostańmy w kontakcie" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#ea2e2e" f_header_font_family="522" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_style="italic" f_header_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNSIsInBvcnRyYWl0IjoiMTQifQ==" facebook="lubawka24" youtube="channel/UCoLhpxTmCP3sfQyrr4pwI4A" style="style10 td-social-boxed td-social-colored" tdc_css="eyJwaG9uZSI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzIiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBob25lX21heF93aWR0aCI6NzY3fQ=="]

  Ostatnie artykuły